Elektronik Davul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik davul seçerken önce markalar, sonra da modeller arasında kısa bir gezinti yapmakta fayda var;

YAMAHA Elektronik Davul

Yamaha, birçok elektronik davul modeli olan ve çoğunluğun tercih ettiği sağlam bir markadır. Ben de beğenirim. Başlangıç modellerinden bile iyi sonuç alınabilir. Ne var ki tuşeyi ilgilendiren sert yüzeye vurma sorunu burada da karşımıza çıkar. Yumuşak yüzeyli üst modellerıne ulaşabilmemiz için epey yüksek bir miktarı gözden çıkarmamız gerekir. Gene de belli bir aşamayı geçebilmiş en az iki ya da üç ylılık davulcu arkadaşlar bahsettiğimiz başlangıç modelleri ile de iyi sonuçlar alabilirler. Ama yeni başlayanlar için üst modeller veya akustik davul en iyi seçenektir.

ROLAND Elektronik Davul

Ses kalitesi ve çeşitliliği ile göz dolduran, benim de çok sevdiğim bir markadır. Yamaha’ya göre biraz daha pahalı olmakla birlikte başlangıç seviyesine yakın bazı modellerinde trampetten başlayarak mesh-head dediğimiz yumuşak yüzeyli davullar ile bir nebze daha işimizi kolaylaştırdığını görürüz. Ucuz modellerinde bütün yüzeyler sert, orta modellerde trampet mesh-head,geri kalanlar sert, üst modellerde ise kick hariç trampet ve tomlar mesh-head kaplıdır. Ama hem Yamaha hem de Roland’ın üst modellerin de bile apartmanda kick ile ilgili ses sorunu yaşama riski vardır.O yüzden davulun altını izole etmelisiniz.

MEDELLI Elektronik Davul

Başlangıç modellerinden hoşlanmıyorum. Şahsen tavsiye etmem. Çabuk bozulabilirler, Tomları da çok iyi değildir. Fakat üst modellerden biri olan DD518DX diğer markalara göre fiyat performans karşılaştırması yaparsak en beğendiğim modeldir. Şöyle ki iyi tomları olan bir ses modülü, iyi bir hassasiyet ve büyük petlerden oluşan dört tom, bir snare , bir kick ve sıkı durun!!!! Ziller hariç hepsi de meşet kaplı. Yani kick dahil en az dış ses ve en iyi tuşe. Aynı özelliklere Yamaha ya da Roland’da en az iki ya da üç misli bedelle sahip olabilirsiniz. Bu da bu modeli tercih etmek için yeterlidir bence.

Share

bilge candan

 

You Might Also Liked

Bateri Hangi Parçalardan Oluşur Bateri Çalmaya Nasıl Başlanır Poliritim nedir ? Davulda kendi stilini geliştirmek Ritim Nedir ?