Stick Kontrole Nasıl Başlanır?

Stick kontrolüne başlamak için önce elinize ve yapmak istediğiniz müziğe uygun bir çift baget, bir çalışma pedi ve metronom gereklidir.

1- Ayaklar 90 derece olacak şekilde bir sandalye yada davul taburesine oturulur.

2- Çalışma pedi aynı trampet kurulumu gibi dizlerden 3-4 parmak yukarıya gelecek şekilde kurulur. (Bir sandalyeye yada trampet sehpası üzerine)

Daha sonra metronom açılarak (internet üzerinden telefona yada bilgisayara indirilebilir) internetten yada stick kontrol içeren davul metodlarından faydalanılarak basit 3 temel (single, double ve paradidle) stick kontrol etüdü, ilk önce yavaş, tercihen 50-60 metronomda çalışılır. İlk dikkat edeceğimiz şey iki elin de ses ve görüntü olarak aynı şeyleri yapmasıdır. Yani sol daha az volümlü ve daha zayıf olmamalı, kısaca sol el sağ eli taklit etmeye çalışmalıdır. Düzgün bir senkron ve tuşe yakalandıktan sonra bu uzun uzun tekrar edilmeli ve kontrollü bir şekilde zamana yayarak metronom yükseltilmelidir. Zamanla 120 ya da 180 metronomlarda (ilk 8-12 ay tahminen) hızlı ve gösterişli ataklar, ritimler kurgulamaya başlarsınız. Bu süre içerisinde yavaş yavaş diğer stick kontrol egzersizlerini de gözden geçirmeye başlayın. Farklı tuşeler ve paradidle etütleri sizi daha iyi yapacaktır.

bilge candan

 

You Might Also Liked

Bateride Zil Çeşitleri